Obrázek na pensionu

HAUSWALDSKÁ KAPLE

Staré poutní místo horní Šumavy

Kaple se nachází 2km jižně od Srní v lese poblíž pramene a studánky nedaleko Vchynicko – Tetovskému plavebnímu kanálu.

K místu se váže řada lidových pověstí, například o tom, jak na přímluvu Matky boží tu byly dvě ženy zachráněny před útokem medvěda.
Údajně zde také docházelo k zázračným uzdravením.
Na základě těchto znamení tu obec Srní vystavěla v roce 1820 malou kapli. Pro sílící proud poutníků vzniká v sousedství v roce 1860 další větší kaple, přestavěná roku 1901. Na oltář věřící umístnili sochu Panny Marie Lurdské, která se dochovala a je nyní na postraním oltáři kostela v Srní. Pouť se zde slavila vždy o svátku Nebevzetí Panny Marie 15.srpna.

původní fotografie

O Hauswaldské kapli vypráví povídka Karla Klostermanna „Červené srdce“.
Kaple včetně svého zařízení byla srovnání se zemí dne 14.září 1957. Po této násilné likvidaci tu zbyly k obou kaplí jen základy a pár kamenů obvodového zdiva.

kaplicka kaplicka_puvodni misto

Hauswaldská kaple byla postavena, jak už bylo výše uvedeno, na základě zpráv o zázračných uzdraveních a záchraně dvou žen před medvědem pomocí Panny Marie. Na tomto místě vyrostl kříž. Metr a půl před křížem je bod druidské svatyně s vysokou kosmickou energií (300 % průměru), ale i zemskou. Spojení s duchovním prostorem i planetou je tu možné stále a i prostý příjem energie zanechá v poutníkovi opravdu silný pocit. Optimální doba nabíjení je min. 15min.

krizek

Hauswaldská kaple dnes - ZÁZRAČNÁ VODA
Dnesni podoba

Článek deníku BLESK

Uzdravila mě voda ze Srní!

Tvrdí to nejen lidé ze Srní o zdejší Hauswaldské kapli a přilehlém pramenu. Zázračná voda a tajemná síla u svatého křížku prý vrací lidem zdraví. Traduje se, že slepým Němcům, kteří v Srní před odsunem v roce 1945 žili, vracela voda zrak. Je to pravda, nebo jen fantazírování?
Václav Sklenář, ředitel hotelů Srní a Šumava v Srní na Klatovsku, magické síle tohoto místa věří. Sám měl před 8 lety těžkou havárii, při které si poškodil páteř. "Půl roku jsem jen ležel. Pak jsem byl ještě asi rok na vozíčku. Podstoupil jsem tři těžké operace," vzpomíná Sklenář. "Jednou mne manželka vzala k prameni. Omyla mi vodou celé tělo a hlavně nohy. To už jsem mohl opatrně chodit o francouzských holích," říká Sklenář. Účinky vody nepřeceňuje ani nepodceňuje, ale prý mu hodně pomohla.

"Ze země tu vystupuje zvláštní síla, ale ne každý je schopen ji vnímat," popisuje Sklenář. "Ale nejdůležitější je víra v uzdravení. Když nemocní lidé nevěří, tak se neuzdraví," dodává Sklenář. Nemocní i zdraví, kteří sem přicházejí, si omývají vodou postižená místa a pak jdou rozjímat ke křížku. "Když jste v klidu, najednou cítíte mravenčení v celém těle," říká historik Vladimír Horpeniak.

Pro Němce ze Srní bylo místo tak posvátné, že největší hříšníci 2,5 kilometru dlouhou cestu z vesnice k prameni překonávali po kolenou. Svaté místo pak nechal minulý režim vyhodit do povětří 14. září 1951. Loni je nadšenci z občanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy spolu s Národním parkem Šumava opět opravili.

Zázraky made in Lurdy
Francouzské Lurdy nedaleko španělských hranic se staly slavné zjevením Panny Marie. Ta se zde podle pověsti zjevila 11. února roku 1858 čtrnáctileté venkovance. Již o čtyři dny později tu pak vytryskl pramen, jehož voda údajně uzdravovala nemocné poutníky, kteří sem záhy začali proudit z celé Francie.

Za několik let poté zde byla postavena nad jeskyní - a také nad původním kostelem du Rosaire - známá bazilika Panny Marie.

Autor: Zbyněk Schnapka (25. 5. 2007) zdroj : www.blesk.cz